Blog

Bożena Pawłowska - Dietetyk

Chcę przytyć!

Coraz częściej do dietetyka zgłaszają się osoby, które borykają się z niedoborem masy ciała. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęściej problem leży w jakości i ilości spożywanych posiłków, za mało kalorii w diecie ale przede wszystkim brakuje makroskładników jak pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze, złożone węglowodany a z tym wiąże się także zbyt mała podaż witamin i mikroelementów.
Zdarza się również tak, że dieta pacjenta jest wysoko odżywcza, pacjent je dużo i zdrowo ale chudnie. Tutaj przyczyną może być nieprawidłowy proces trawienia i wchłaniania pokarmu. Jeżeli pacjent dodatkowo zgłasza ból brzucha, mdłości czy wymioty, biegunki tym bardziej może to świadczyć o zaburzeniach wchłaniania.

CELIAKIA
Bardzo częstą przyczyną takiego stanu może być celiakia. Jest to choroba, która ma podłoże genetyczne i dotyczy ok. 1 % populacji ludzkiej. Chorobę tę diagnozuje się na podstawie obecności przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA w stężeniu 10 krotnie przekraczającym normę, przeciwciał przeciwko endomysium w klasie IgA, oraz badaniu genetycznym na obecności haplotypu HLA-DQ2 lub HLA – DQ8 a także biopsji jelita cienkiego. Jedynym sposobem leczenia tej choroby jest ścisła dieta bezglutenowa do końca życia.

WZJG i CHOROBA LEŚNIOWSKIEGO CROHNA
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego Crohna również mogą być przyczyną chudnięcia. Bóle brzucha, biegunki, bóle stawów także anemia, osłabienie to jedne z wielu objawów tych chorób. Badania, które pomogą w diagnostyce to kolonoskopia oraz oznaczenie przeciwciał ASCA, których obecność wskazuje na chorobę Leśniowskiego Crohna natomiast dodatni wynik na obecność przeciwciał pANCA wskazuje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W obu tych schorzeniach oprócz leczenia farmakologicznego ogromne znaczenia będzie miała indywidualnie skomponowana dieta.
Należy pamiętać, że zakażenia bakteryjne, wirusowe czy pasożytnicze przewodu pokarmowego również mogą być związane z nadmierną utratą masy ciała.
Inne choroby przewodu pokarmowego jak: schorzenia wątroby i trzustki, choroby przełyku, choroba wrzodowa mogą być związane z nadmiernym ubytkiem masy ciała mimo wysokoenergetycznej diety.

CUKRZYCA TYPU 1
Jednym z objawów cukrzycy typu 1 jest także utrata masy ciała. Osłabienie, zmęczenie, wzmożone pragnienie a także częstomocz również towarzyszą tej chorobie. Badania, które są pomocne w diagnostyce tej choroby to oznaczenie we krwi stężenia C-peptydu, oznaczenie przeciwciał anty-GAD, ANTY-IA2 oraz przeciwciał przeciwinsulinowych. Poza terapią insulinową niezmiernie ważna jest odpowiednio skomponowana dieta.

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Niektóre zaburzenia endokrynne również mogą powodować nadmierną utratę masy ciała. Nadczynność tarczycy jest jednym z takich zaburzeń, gdzie spadek masy ciała może być znaczny. Tej chorobie towarzyszą również takie objawy jak: nadmierny apatyt, częste oddawanie stolca, kołatanie serca, nadmierna potliwość, drażliwość i bezsenność. W przypadku współistnienia takich objawów najlepiej wykonać badania diagnostyczne w kierunku chorób tarczycy: TSH, FT3, FT4, a także anty-TRAB oraz TSI, gdyż nadczynność tarczycy może mieć podłoże autoimmunizacyjne. Warto również wykonać badanie USG tarczycy

Należy również wykluczyć istnienie chorób o podłożu psychicznym jak: anorexia nervosa, nerwica czy inne problemy psychiczne, w wyniku których dochodzi do utraty masy ciała.
Jeżeli borykasz się ze zbyt niską masą ciała, chcesz przytyć i potrzebujesz pomocy dietetyka pamiętaj aby problem ten dogłębnie zdiagnozować w gabinecie lekarskim a na wizytę do dietetyka przygotuj komplet badań, takich jak: morfologia z rozmazem, ferrytyna, żelazo, transferyna, witamina B12 (w formie tkankowej oraz w surowicy), kwas foliowy, białko całkowite, proteinogram. Można także zbadać mikroflorę jelitową. Diagnoza lekarska oraz wyniki badań pozwolą dietetykowi na przygotowanie indywidualnej diety dla takiego pacjenta.

Masz pytania ? Napisz lub zadzwoń:
e- mail: [email protected] lub
tel.:12 422 10 53 lub 505 105 190

Data dodania: 10.07.2017

Gumkowanie żylaków odbytu metodą Barrona – sposób na hemoroidy

W skrócie o zabiegu:

Gumkowanie żylaków odbytu, czyli skuteczny sposób na hemoroidy, jest najbardziej popularnym zabiegiem stosowanym w leczeniu żylaków odbytu. Jest skuteczną, bezoperacyjną, bezpieczną metodą wykonywaną w trybie ambulatoryjnym. Jest zabiegiem małoinwazyjnym, trwającym kilka minut, po którym pacjent od razu można wrócić do codziennych obowiązków. Gumkowanie żylaków odbytu (leczenie hemoroidów) jest wykonywane przez specjalistów proktologów i polega na założeniu gumowych opasek na guzki krwawnicze (hemoroidy). Całkowite wyleczenie następuje po 2-3 zabiegach (można je powtarzać po ok. 4 tygodniach).

Zalety zabiegu:

  • małoinwazyjność
  • skuteczność
  • bezbolesność
  • bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do swoich codziennych obowiązków

Należy pamiętać iż niedostosowanie się do wymaganych zaleceń, skutkuje niemożliwością wykonania zabiegu.
Przed zabiegiem pacjent powinien poinformować również lekarza czy: leczy się z powodu chorób układu krążenia, cukrzycy, lub czy przyjmuje leki przeciwzakrzepowe lub inne, czy jest uczulony na jakiekolwiek leki.

Zalecenia po zabiegu:
W przypadku odczuwania lekkiego bólu, dyskomfortu ulgę przynosi ciepła nasiadówka, np. z nadmanganianu potasu, ewentualnie tabletka przeciwbólowa.
Przez dobę po zabiegu pacjent powinien unikać wypróżnień, bo to grozi zsunięciem opaski. Przez 2 tygodnie po zabiegu nie wolno przyjmować leków obniżających krzepliwość krwi, a przez miesiąc stosować czopków.
Należy pamiętać, że kwalifikacja do zabiegu jest przeprowadzana po badaniu proktologicznym (lekarskim).
Masz pytania ? Napisz lub zadzwoń:
e- mail: [email protected]
tel.:12 422 10 53 lub 505 105 190

Data dodania: 26.06.2017
dzien otyłosci

Europejski Dzień Otyłości – 27 maja 2017 r.

Chirurgiczne leczenie otyłości olbrzymiej!

Edukacyjne spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO.

Data:27 maja (sobota) br. godz. 11.00

Miejsce: Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii, przy ul. R. Ingardena 3.

Będzie o budowanie świadomości na temat choroby otyłości, jej negatywnych skutków dla zdrowia i życia społeczeństwa oraz chirurgicznych metodach jej leczenia.


Osoby zainteresowane prosimy o rejestrację na stronie
http://www.medisfera.pl/szkolenia.html 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Data dodania: 23.05.2017