Plastyka korekcyjna powiek

O zabiegu

Skóra okolic oczu, ze względu na swą delikatną strukturę, jest niezwykle podatna na utratę elastyczności, napięcia oraz jędrności. W wyniku procesu starzenia się skóry, wokół oczu pojawiają się zmarszczki, tzw. „kurze łapki”, a pozbawiona elastyczności i napięcia skóra tworzy efekt opadających powiek, co może również znacznie ograniczać pole widzenia i powodować nawracające bóle głowy. Dla wielu pacjentów jest to zatem problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Rozwiązaniem jest plastyka powiek, dzięki której można odzyskać zdrowy i promienny wygląd oraz wyeliminować przykre dolegliwości.

Co to jest blefaroplastyka?

Blefaroplastyka, czyli plastyka korekcyjna powiek to zabieg chirurgiczny, umożliwiający pozbycie się problemu braku elastyczności skóry poprzez usunięcie nadmiaru tkanek powiek górnych i dolnych, “korekcji worków” powiek dolnych, oraz drobnych zmarszczek wokół oczu. 

Plastyka powiek – efekty przed i po

Oczy zwane są zwierciadłem duszy i przykuwają uwagę, dlatego wszelkie niedoskonałości wokół nich są niezwykle widoczne i mogą dodawać lat. Eliminacja nadmiaru skóry i tkanek z tego obszaru nadaje całej twarzy znacznie młodszy i bardziej wypoczęty wygląd. Efekty, jakie można uzyskać po zabiegu to:

 • odmłodzenie powiek;
 • świeży, wypoczęty wygląd twarzy;
 • usunięcie „zmęczonego” wyglądu twarzy;
 • skóra wokół oczu staje się napięta i gładka;
 • zmarszczki wokół oczu stają się mniej widoczne;
 • poprawa pola widzenia;

Warto pamiętać, że ostateczny rezultat plastyki powiek jest widoczny najwcześniej po kilku tygodniach od operacji. Gojenie się blizn następuje stopniowo i z początku mogą być widoczne poprzez ich zaróżowienie. Po całkowitym wygojeniu staną się one białe, co w połączeniu z ich umiejscowieniem sprawi, że będą praktycznie niewidoczne dla osób postronnych. Z tego powodu ocena ostatecznego kształt oczu i wyrazu twarzy jest możliwa po upływie od 1 do 3 miesięcy. Efekty korekty powiek górnych i dolnych utrzymują się przez wiele lat i zazwyczaj nie ma potrzeby ich powtarzania. 

Wskazania do zabiegu korekcji powiek 

Wskazania do plastyki powiek można podzielić na medyczne, takie jak niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej, uczucie ciężkości powiek, zmęczenie, bóle głowy oraz ograniczenie pola widzenia, a także estetyczne, czyli chęć poprawy wyglądu poprzez usunięcie oznak starzenia w okolicach oczu. 

Do zabiegu warto się zgłosić, gdy wystąpi co najmniej jeden z wymienionych problemów: 

 • nadmiar skóry powiek górnych, często występujących w postaci luźno zwisającego fałdu, niejednokrotnie ograniczającego widoczność;
 • zasłonięte pole widzenia przez zwiotczałą skórę górnej powieki;
 • nadmiar tłuszczu zebrany w dolnej powiece oczu;
 • zmniejszone pole widzenia przez opuchniętą dolną powiekę oczu;
 • nadmiar skóry powiek dolnych, tzw. “worków” pod oczami;
 • luźno zwisające fałdy skórne, często opadające aż na policzek;

Przeciwwskazania do plastyki powiek

Plastyka powiek to rodzaj operacji, dlatego ze względu na bezpieczeństwo pacjenta nie każda osoba może się jej poddać. Przeciwwskazaniami do blefaroplastyki są:

 • czynne infekcje, w tym również stany ropne w obrębie skóry twarzy oraz choroby zębów
 • ciężkie choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, niewydolność wątroby, niewydolność krążenia)
 • ciąża i okres karmienia piersią
 • niedokrwistość (anemia)
 • nieuregulowane ciśnienie
 • skazy naczyniowe

Przygotowanie do zabiegu blefaroplastyki

Jak każdy zabieg medycyny estetycznej, korekcję powiek poprzedza konsultacja z lekarzem, wykonującym operację. Dzięki niej można dokładnie omówić swój problem, sposób leczenia oraz określić spodziewane efekty. Przeprowadzany jest również wywiad medyczny, który pozwala określić, jaki jest ogólny stan zdrowia pacjenta i czy może on się poddać operacji. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki zaburzające krzepnięcie krwi, między innymi Aspirynę i Polopirynę, Acard, kompleks witaminy E. Należy unikać również imbiru, żeń-szenia oraz czosnku, a także niektórych ziół. W tym okresie nie można palić papierosów ani opalać twarzy. Trzy dni przed zabiegiem należy zaprzestać spożywania alkoholu. Plastyki powiek nie należy wykonywać w okresie okołomiesiączkowym, czyli w ciągu 2-3 dni poprzedzających krwawienie oraz przez pierwsze 2 dni miesiączki. 

W dniu zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu ani stosować kremów. Należy również przygotować komplet wymaganych badań. Mogą to być:

 • morfologia krwi
 • badanie układu krzepliwości krwi (INR)
 • antygen HBs
 • przeciwciała HCV
 • EKG

Wymagane badania są uzależnione od stanu zdrowia pacjenta, dlatego ostateczną listę podaje lekarz prowadzący podczas konsultacji. 

Jak wygląda plastyka powiek?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz usunięciu zbędnej tkanki. W przypadku plastyki powiek górnych cięcie następuje w naturalnych załamaniach powieki, kilka milimetrów od brzegu. W przypadku powiek dolnych jest to miejsce około 1-2 milimetrów poniżej brzegu powieki. Dzięki temu blizny po zagojeniu stają się praktycznie niewidoczne. Na rany nie jest zakładany opatrunek, a po wykonanym zabiegu pacjent może opuścić klinikę i wrócić do domu. 

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po plastyce powiek, skóra w obrębie oczu może być zdrętwiała i napięta. Może pojawić się również ból, który można opanować za pomocą doustnych leków przeciwbólowych. Możliwe jest również pojawienie się obrzęków i zasinień, które powinny ustąpić w ciągu dwóch tygodni od daty wykonania zabiegu. Aby zredukować te objawy, wskazane jest stosowanie zimnych kompresów na oczy. 

Przez pierwszy tydzień po wykonaniu korekcji powiek należy wstrzymać się od zakładania soczewek kontaktowych oraz spożywania alkoholu. Po upływie 7 dni należy zgłosić się na badanie kontrolne. W czasie wizyty lekarz oceni efekty operacji oraz usunie szwy, by umożliwić ranom dalsze gojenie. Termin wizyt po zabiegu ustalany jest z lekarzem. Planowane wizyty pozabiegowe w art Clinique są bezpłatne.

Do normalnej aktywności większość pacjentów powraca po upływie 10 dni od zabiegu. Tydzień po zdjęciu szwów można wykonać delikatny makijaż oczu. Należy pamiętać, żeby przez kilka tygodni używać okularów przeciwsłonecznych w przypadku przebywania na słońcu, a także wstrzymać się od uprawiania sportów i intensywnej aktywności fizycznej. 

Możliwe powikłania po zabiegu korekty powiek dolnych i górnych

Powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko, ale każdy pacjent jest inny i inaczej dba o miejsca objęte zabiegiem – i mogą się one czasem pojawić.

Najczęściej są one wynikiem niewłaściwej pielęgnacji pozabiegowej i np. zbyt wczesnym nałożeniem makijażu.

W okresie rekonwalescencji możliwe jest delikatne krwawienie z ran pooperacyjnych oraz ich infekcja, które należy bezzwłocznie skonsultować i podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze. 

Do najczęstszych powikłań po operacji należą:

 • wystąpienie krwiaków
 • asymetria powiek
 • wywinięcie powieki
 • występowanie trudności w domknięciu oka
 • opadające powieki 
 • zespół suchego oka

Większość dolegliwości ustępuje samoistnie w okresie rekonwalescencji, gdyż jest spowodowana występowaniem opuchlizny oraz obrzęku w okolicy oka. Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja, która wywołuje u pacjenta niepokój, powinna być podstawą do kontaktu z lekarzem, wykonującym operację.

Czas trwania zabiegu

 • 60 min.

Przed zabiegiem / po zabiegu

plastyka-powiek-gornych

Cennik

Konsultacja przed zabiegiem
250 PLN
Plastyka korekcyjna powiek górnych
4500 – 5500 PLN
Wtórna plastyka powiek górnych
5500 – 6500 PLN
Plastyka korekcyjna powiek dolnych
5500 – 6500 PLN
Wtórna plastyka powiek dolnych
6500 – 7500 PLN
Plastyka przez spojówkowa powiek dolnych
6500 – 7500 PLN
Jednoczasowa plastyka powieki górnej i dolnej
7000 – 8500 PLN
Kantopekscja boczna (podniesienie kątów zewnętrznych oczu)
6500 – 7500zł PLN
Korekcja powieki z wrastającymi rzęsami (entropion)
3000 PLN
Korekcja wywiniętej powieki (ectropion)
3000 PLN

Podane ceny zabiegów obejmują całość procedury łącznie z opieką pooperacyjną. Pacjent nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów po zabiegu takich jak konsultacje, kontrole, zmiany opatrunku, usunięcie szwów. Cena zabiegu obejmuje również ubranko uciskowe i bieliznę jeżeli jest to wymagane. Ceny są orientacyjne i zawierają VAT. Dokładane koszty zostają ustalone na konsultacji przed zabiegiem i zależą m.in. od stopnia trudności technicznej planowanej operacji, ilości wymaganych materiałów chirurgicznych, rodzaju implantów itp.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. Ostateczna cena za wybraną usługę będzie ustalana w trakcie konsultacji kwalifikacyjnej przed zabiegiem.

Szczegółowe informacje dotyczące zabiegu przekazuje podczas wizyty konsultacyjnej doświadczony specjalista chirurgii plastycznej

 

Jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat zabiegu skontaktuj się z nami pod numerami telefonu:
12 422 10 53 lub 505 105 190, napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego albo wysyłając e-mail na adres artclinique@artclinique.pl. Zapraszamy!